Noin 70 uk­rai­na­lais­ta ra­ken­taa par­hail­laan Kemin bio­tuo­te­teh­das­ta, myös osia on tilattu Uk­rai­nas­ta

Metsä Fibren mukaan tehdasprojekti etenee aikataulussaan. Tuontipuukin on suunniteltu hankittavaksi Ruotsista.

Ensimmäinen erä jättikomponentteja kuljetettiin biotuotetehtaan työmaalle lokakuussa Kemin Sisäsataman kautta. Suurten osien kuljetukset jatkuvat alkavalla avovesikaudella.
Ensimmäinen erä jättikomponentteja kuljetettiin biotuotetehtaan työmaalle lokakuussa Kemin Sisäsataman kautta. Suurten osien kuljetukset jatkuvat alkavalla avovesikaudella.
Kuva: Henripekka Kallio

Kemin biotuotetehtaan työmaalla työskentelee kymmeniä ukrainalaisia, ja joitakin tehtaan osista on tilattu Ukrainasta. Metsä Fibren mukaan Venäjän hyökkäys Ukrainaan ei kuitenkaan näillä näkymin hidasta tehdasprojektia. Tehtaan on määrä käynnistyä ensi vuoden syksyllä.

– Kemin biotuotetehdasprojekti etenee aikataulussaan, eikä Ukrainan sodan osalta ole ilmennyt sellaisia tekijöitä, jotka vaikuttaisivat tehtaan suunniteltuun käynnistämiseen, kertoo projektijohtaja Jari-Pekka Johansson.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä