
Kaksi päivää ennen vappuaattoa ilmassa on suurehkon urheilujuhlan tuntua varsinkin politiikan penkkiurheilijoille.
Kokoomus voitti huhtikuun alussa vaalit, ja nyt on aika kertoa kenen kanssa puolue lähtee muodostamaan Suomeen uutta hallitusta.
Hallitustunnustelija Petteri Orpo (kok.) on kutsunut eduskuntapuolueet koolle tänään kello 14. Orpo kertoo tilaisuudessa, kenet hän on valinnut hallituskisassa jatkoon. Toisin sanoen, minkä puolueiden vastaukset ja kahdenväliset neuvottelut ovat vakuuttaneet Orpon niin, että hallituksen muodostamista kannattaa lähteä yrittämään.
Kello 14.30 Orpo kertoo julkisen salaisuuden kaikille: Säätytalolle lähtevät kokoomuksen lisäksi perussuomalaiset, rkp ja kristillisdemokraatit.
Tämä oikeistonelikko ainakin saa veikkauksissa alhaisimmat kertoimet.