Hyvää duunia il­mas­ton puo­les­ta

Muhoksen ja Utajärven 4H-yhdistykset ovat työllistäneet nuoria istutustöihin osana valtakunnallista Taimiteko-toimintaa. Nuoret istuttavat Utajärvelle hiilinielua männyn- ja kuusentaimista.

Muhoksen ja Utajärven 4H-yhdistykset ovat työllistäneet nuoria istutustöihin osana valtakunnallista Taimiteko-toimintaa. Nuoret istuttavat Utajärvelle hiilinielua männyn- ja kuusentaimista.

Pottiputki maahan, reipas polkaisu vipuun, sitten puuntaimi kopasta putkeen. Putki ylös maasta, pari polkaisua tiivistämään maa taimen ympärillä. Pari askelta eteenpäin ja uutta tainta putkeen.

Utajärven Pehkeensuolla kuljeskelee 23 muhoslaista ja utajärvistä nuorta jalkojaan pälyillen. Jo istutettuja taimia ei parane talloa.

Muhoksen ja Utajärven 4H-yhdistykset ovat työllistäneet nuoret istuttamaan männyn- ja kuusentaimia entiselle turvetuotantoalueelle. Istutukset ovat osa Suomen 4H-liiton Taimiteko-toimintaa. Töitä tehdään kesäkuussa kahdellatoista eri paikkakunnalla.

Tarkoituksena on luoda Suomen metsiin lisää hiilinieluja eli metsiä, jotka sitovat itseensä hiilidioksidia enemmän kuin vapauttavat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä