Miki Liuk­ko­sen muis­tol­le pe­rus­tet­tu keräys on tuot­ta­nut jo yli 17 000 euroa – tuotot oh­ja­taan mie­len­ter­veys­työ­hön

Oululaislähtöinen kirjailija Miki Liukkonen kuoli tiistaina 33-vuotiaana.
Oululaislähtöinen kirjailija Miki Liukkonen kuoli tiistaina 33-vuotiaana.
Kuva: Teija Soini

Tiistaina kuolleen kirjailija Miki Liukkosen muistolle on perustettu rahankeräys. Neljän aikaan perjantaina iltapäivällä keräys on tuottanut jo yli 17 000 euroa.

Keräyksen nettisivulla kerrotaan, että keräyksen tuotot käytetään vaikeissa elämäntilanteissa olevien auttamiseen ja mielenterveyden edistämistyöhön Suomessa. Lahjoitukset ohjataan mielenterveystyötä tekevän Mieli ry:n toimintaan.

Oulun kaupungin tapahtumapäällikkö Jarkko Halunen kertoo julkisessa Facebook-päivityksessään, että keräys sai alkunsa Kulttuurinpuolustajat-ryhmässä Facebookissa.

33-vuotiaana kuollut Liukkonen kertoi elämänsä aikana julkisuudessa avoimesti kamppailustaan mielenterveysongelmien kanssa.

Lue myös: Muis­to­kir­joi­tus: Miki Liuk­ko­nen sai tukea kotoa ja kou­lus­ta, mutta herk­kyys ajoi ah­dis­tuk­seen – kir­jai­li­ja­na hän näki enemmän kuin muut

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä