Mies jul­kai­si kes­kus­te­lu­pals­tal­la uh­kauk­set is­kuis­ta Val­keaan ja ju­na­lii­ken­tee­seen – kä­rä­jä­oi­keus tuo­mit­si sak­koi­hin

Ylilauta.org-verkkokeskustelussa julkaistiin viime vuoden helmikuussa kaksi perätöntä uhkausta, joiden tekijä tuomittiin torstaina Oulun käräjäoikeudessa.

Ensimmäisessä uhkauksessaan kirjoittaja väitti, että terroristijärjestö iskee Suomen rautatieliikenteeseen. Viestin mukaan iskuja oli tarkoitus tehdä useisiin henkilöjuniin.

Vajaa kaksi viikkoa myöhemmin sama henkilö julkaisi viestin, joka viittasi pommiuhkaukseen Oulun Valkeassa. Viestin mukaan kauppakeskukseen on viety "iloinen yllätys".

Viesti jatkui seuraavasti: "Ihmiset suorastaan tulevat räjähtämään riemusta parin tunnin päästä. Pomminvarmasti tulee olemaan mukavaa, kun paketin sisältö paljastuu Valkean asiakkaille."

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä