Kaviaaria turisteille
Joona Ahonen vietti työuransa alkuvuodet ravintolassa, jolla on tällä hetkellä ainoana Suomessa kaksi Michelin-tähteä. Viime syksynä hän palasi Rovaniemelle tarjoamaan makuelämyksiä matkailijoille.
Joulupukin pajakylän taakse kaartaa kapea tie, jota pitkin en ole koskaan ennen ajanut.
Tien päässä sijaitsee lasikattoisista mökeistä koostuva Glass Resort. Lomakeskuksen ravintola Gallis tavoitteli kuluneena talvena ensimmäistä kertaa myös paikallisia asiakkaita.
Keittiömestari Joona Ahonen ymmärtää, että tavoite on kunnianhimoinen. Ravintolan sijainti on sellainen, että sinne ei alueen vakituinen asukas hevin eksy.
Paikallisia asiakkaita saatiin, mutta silti talven kävijöistä noin 90 prosenttia oli yhä ulkomaalaisia matkailijoita.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut