Vaalikone: Löydä sinulle sopivin ehdokas Kalevan vaa­li­ko­nees­ta

Syntyvyys: Syn­ty­vyys painui pak­ka­sel­le Poh­jois-Poh­jan­maal­la en­sim­mäis­tä kertaa 150 vuoteen

Koti-Kaleva: Ou­lu­lais­ko­dis­sa lapset saavat leikkiä ja näkyä joka pai­kas­sa

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Tilaajille

Meri Oulun edus­tal­la on jäässä, mutta ul­koi­li­jan on silti syytä olla tark­ka­na – muis­tat­han nämä asiat, kun lähdet jäälle

Perämeren rannat jäätyivät harvinaisen myöhään. Rannan tuntumassa jäälle noussut vesi voi kastella kengät, mutta varovaisuutta noudattaen nyt voi lähteä nauttimaan auringosta meren jäällä Oulun edustalla.

Perämeren rannat jäätyivät harvinaisen myöhään. Rannan tuntumassa jäälle noussut vesi voi kastella kengät, mutta varovaisuutta noudattaen nyt voi lähteä nauttimaan auringosta meren jäällä Oulun edustalla.

Helmikuun lopulla alkanut pakkasjakso loihti Oulun seudun hiihtolomalaisille kilometrikaupalla ulkoilureittejä, kun Perämeren rannat vihdoin jäätyivät kunnolla. Jäätymistä saatiin odottaa tänä vuonna poikkeuksellisen pitkään. Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan Perämeren rannat ovat tavallisesti jäässä viimeistään vuodenvaihteessa.

Virpiniemen merivartioaseman vartioupseeri, luutnantti Jaakko Viitala kertoo, että jäät Oulun edustalla ovat tällä hetkellä pääosin hyvin ulkoilijan kantavia.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.