Me­nes­tys­kir­jai­li­ja Max Seeck kir­joit­taa kirjan joka vuosi, mutta hit­ti­kir­jan jälkeen hän väsähti

Sunnuntaina Oulun kirjamessuilla vieraillut Max Seeck alkoi kirjoittaa dekkareita, koska halusi olla yhtä myyty kuin Jo Nesbø. Nyt Seeckin teoksia on myyty maailmanlaajuisesti yli miljoona.

Kaupallisen alan koulutuksen saanut Max Seeck sanoo, että markkinoinnin osaamisesta on ollut hyötyä kirja-alalla. Hänen mielestään jokaisen kirjailijan pitäisi käydä markkinointikurssi.
Kaupallisen alan koulutuksen saanut Max Seeck sanoo, että markkinoinnin osaamisesta on ollut hyötyä kirja-alalla. Hänen mielestään jokaisen kirjailijan pitäisi käydä markkinointikurssi.
Kuva: Mikko Halvari

Oulun kirjamessuilla sunnuntaina vieraillut Max Seeck on kansainvälisesti Suomen menestyneimpiä dekkaristeja. Teoksia on maailmanlaajuisesti myyty yli miljoona.

Seeckin uusin teos Petetty (Tammi) oli syyskuussa Suomen toiseksi myydyin kirja.

Menestys ei ole kuitenkaan syntynyt ilman kovaa työntekoa ja viitseliäisyyttä. Siihen Seeck on tietoisesti tähdännyt jätettyään työnsä markkinoinnin parissa vuonna 2020.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä