Maritta Kuula vetää har­vi­nai­sen keikan ko­ti­kau­pun­gis­saan Oulussa – Hän tietää, miten ilkeitä kom­ment­te­ja jul­ki­ses­ti esiin­ty­vä nainen vetää puo­leen­sa

Oulusta lähtenyt "musiikin takapenkkiläinen" Maritta Kuula iloitsee aina, kun pääsee piipahtamaan kotiseudullaan.

– Vaikka olen asunut siellä täällä ympäriinsä ja kasvanut Oulusta kauan aikaa sitten pois, se on minulle edelleen kotoisa paikka, Maritta Kuula sanoo.
– Vaikka olen asunut siellä täällä ympäriinsä ja kasvanut Oulusta kauan aikaa sitten pois, se on minulle edelleen kotoisa paikka, Maritta Kuula sanoo.
Kuva: Kimmo Brandt / Compic

– Totta kai Hupisaaret, keskusta ja Tuira! Ja olisi ihana käydä myös Nallikarissa ja...

Laulaja, muusikko Maritta Kuula luettelee itselleen mieluisia ajanviettopaikkoja entisestä kotikaupungistaan Oulusta, missä hän asui lapsena ja nuorena omakotitalossa Oulujoen varressa Koskitiellä.

Tutuissa paikoissa hän pyrkii pyörähtämään aina, kun vain pääsee Oulussa käymään – niin myös tänä viikonloppuna, kun Kuula tulee esiintymään Ouluun.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä