Maail­man­kuu­lu Boléro ei ollut sä­vel­tä­jän­sä suo­sik­ki – Kap­pa­leen suosio on mys­tee­ri myös ou­lu­lais­hui­lis­ti Eero Blom­ber­gil­le

Boléro-elokuva kertaa tunnetun sävellyksen syntytarinan. Huilisti Eero Blomberg on soittanut Maurice Ravelin teoksia 1980-luvulta asti.

Eero Blomberg on vuosikymmenten varrella perehtynyt Maurice Raveliin soittamalla useampaakin tämän teosta. – Se helpotti ja samalla supisti mahdollisuuksia saada elokuvasta enemmän irti, Blomberg miettii.
Eero Blomberg on vuosikymmenten varrella perehtynyt Maurice Raveliin soittamalla useampaakin tämän teosta. – Se helpotti ja samalla supisti mahdollisuuksia saada elokuvasta enemmän irti, Blomberg miettii.
Kuva: Anssi Juntto
Leffavieras

Ranskalaissäveltäjä Maurice Ravelin (1875–1937) Boléro on maailman tunnetuimpia klassisen musiikin kappaleita. Boléro-elokuva (Plaza & Star) kertaa, kuinka Ravel sävelsi teoksen Pariisin asettuneen venäläisen tanssija-koreografin Ida Rubinsteinin tilauksesta.

Hyvää juhannusta!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä