Lauantaina 16.11. Kalevassa julkaistiin mielipidekirjoitus liittyen Sanginjoentien lisääntyneisiin liikennemääriin ja tästä aiheutuvaan haittaan asukkaille. Alueella toimivina yrittäjinä haluamme tuoda esille myös omia ajatuksiamme aiheesta.
Olemme eri mieltä siitä, että Loppulan luontotalo olisi syntynyt alueelle jotenkin "varkain", kuten kirjoituksessa mainittiin. Asukasiltoja on järjestetty jo suunnitteluvaiheessa ja projektista on tiedotettu vuosien varrella. Kaupungin puolelta esimerkiksi BusinessOulu on ollut luontotalon kehittämisessä vahvasti mukana.
Naturest Oy valittiin yrittäjäksi siinä vaiheessa, kun alueen suunnitelmat olivat jo toteutusvaiheessa. Haaveemme on olla mukana kehittämässä kaikille oululaisille yhteistä luontokohdetta, toki myös liiketaloudellisesti kannattavalla tavalla.
Olemme harmissamme kasvaneen liikenteen aiheuttamasta haitasta Holtinkylän asukkaille ja toivomme asiaan ratkaisua. Tuhat autollista joka viikonloppu taitaa olla kuitenkin hieman liioittelua, peilaten siihen, että Loppulan, Isokankaan ja Sadinkosken parkkipaikoille mahtuu yhteensä noin 200 autoa. Paria viikonloppua lukuun ottamatta parkkipaikkoja on riittänyt hyvin.
Tapahtumissa Loppulan viereistä peltoa on käytetty lisäparkkitilana ihan luvan kanssa helpottamaan "parkkipaikkakaaosta" ja se on toiminut hyvin. Peltoa ei siis ole mitenkään luvatta "vallattu", kuten kirjoitus antoi olettaa.
Loppulan luontokahvilaa ei ole tarkoitettu vain luonnonsuojelusta kiinnostuneille ihmisille, vaan kaikki alueella aikaansa viettävät ovat tervetulleita. Loppulan talon kunnostamisella saatiin myös säästettyä pala oululaista ja erityisesti sanginjokista historiaa, jonka näemme arvokkaana asiana ja josta ihmisille haluamme kertoa.
Kirjoituksessaan Pekka Nykyri epäili myös yrityksemme vastuullisuustyötä epäaidoksi. Vastuullisuus kattaa useita osa-alueita, joista sosiaalinen ja kulttuurinen vastuullisuus on toki yksi tärkeä. Olemme tarjonneet lyhyen olemassaolomme aikana ansaintamahdollisuuksia muille pienyrittäjille, mahdollistaneet vähävaraisille perheille luontokokemuksia, tarjonneet reiluja harjoittelupaikkoja ja tuoneet paikalliskulttuuria tutuksi.
Liikenteen uudelleenjärjestely ei kuitenkaan ole yrityksemme vastuulla ja vaikutusmahdollisuutemme siihen ovat pienet, vaikka teemme toki voitavamme.
Vastuulliseen yrittämiseen kuuluu olennaisesti myös kannattava liiketoiminta, sillä ilman sitä on vaikea toteuttaa muitakaan vastuullisuuden osa-alueita. Jotta toimintamme olisi kannattavaa, tarvitsemme luonnollisesti maksavia asiakkaita ja heidän tavoittamiseksi aiomme mainostaa toimintaamme jatkossakin.
Toivomme, että tilanteeseen löydetään ratkaisu yhdessä asukkaiden ja muiden toimijoiden kanssa. Jatkamme mielellämme aiheesta keskustelua ja ratkaisun työstämistä yhteistyössä, toivottavasti siis tapaamme asukasillassa.
Rita Porkka
Sari Ammunet
Naturest Oy