Kem­pe­le­läi­nen Lehto pa­hois­sa ta­lous­vai­keuk­sis­sa – ty­tär­yh­tiöi­den myynti karahti kiville

Toimitusjohtaja Juuso Hietanen ei koe, että Lehto olisi matkalla kohti konkurssia.

Kempeleläisen rakennusyhtiön Lehto Groupin 24. lokakuuta solmima aiesopimus eurooppalaisen rahastoyhtiön kanssa on kaatunut. Sopimus koski Lehdon tytäryhtiöiden myyntiä.

Lehto tiedotti asiasta maanantai-iltana hieman ennen keskiyötä.

Yhtiön toimitusjohtaja Juuso Hietanen kertoo, ettei kauppojen kariutumiseen ollut mitään tiettyä syytä.

– Vaikka kaikki olisi 95-prosenttisesti valmista tämmöisissä neuvotteluissa, on hommassa paljon muitakin osatekijöitä ja osapuolia, mitkä pitää saada mukaan.

– Sijoittaja oli loppuun asti kiinnostunut. Tietyt asiat eivät kuitenkaan loksahtaneet.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä