Si­vul­li­nen pelasti yöllä hädässä olleen Ou­lu­joes­ta: "Ilman häntä olisi var­mas­ti ollut mur­heel­li­nen loppu"

Avunhuudot kuullut pelasti veden varaan joutuneen Oulujoesta kolmen aikaan torstain ja perjantain välisenä yönä.

Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos sai ilmoituksen puoli kolmen aikaan yöllä, että joessa Rautasillan kohdalla on henkilö veden varassa.

Päivystävä palomestari Antti-Juhani Ervasti kertoo, että hätäkeskukseen ilmoituksen teki henkilö, joka kuuli avoimesta ikkunasta avunhuutoja ja lähti ulos selvittämään tilannetta.

Tuiran uimarannalla auttaja näki pelastusveneen, jolla pääsi hädässä olleen luokse, nosti tämän veneeseen ja toi rantaan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä