Liikenne: Useat ket­ju­ko­la­rit lait­toi­vat Oulun ja Kem­pe­leen lii­ken­teen se­kai­sin

Mielenterveys: OYSin nuo­ri­so­psy­kiat­rian osas­tol­la toi­vo­taan apua kesällä avat­ta­vas­ta syö­mis­häi­riö­kes­kuk­ses­ta

Luitko jo tämän: Nyt puhuu Kärp­pien pu­heen­joh­ta­ja Heikki Kont­sas, mutta hen­ki­lös­tö­vaih­dok­sis­ta hän vai­ke­nee

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Kaleva Digi + Lehti 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Lapissa vie­rail­lut mi­nis­te­ri Tytti Tup­pu­rai­nen: "Mat­kus­tus­ra­joi­tus­ten ke­ven­nyk­sil­lä oli tar­koi­tus hel­pot­taa talven ti­laus­len­to­jen jär­jes­tä­mis­tä"

Tuppuraisen mukaan hallituksen päätös perustui käsitykseen, jonka mukaan suuri osa turisteista viipyy Lapissa alle kolme vuorokautta.

Hallituksen matkustusrajoituksia kevennettäessä tarkoitus oli, että lievennyksistä olisi apua Lapin tulevan talven tilauslennoille, sanoo eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd).

Hallituksen uudet matkailulinjaukset saivat Lapin matkailutoimijat epätoivon partaalle perjantaina.

Vaatimus kahdesta koronatestistä ja toisen testin tekemisestä 72 tunnin kuluttua maahan saapumisesta on monien alan edustajien mukaan epärealistinen ja voi estää tilauslentojen toteutumisen.

Tuppurainen sanoo, että hallituksen päätös perustui käsitykseen, jonka mukaan valtaosa Lapin charter-matkailijoista viipyy pohjoisessa alle kolme vuorokautta.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.