Lähde saarihyppelylle Perämerelle
Perämeren kansallispuiston vetonauloja ovat ainutlaatuinen luonto ja ikivanha kalastuskulttuuri. Sen saarista Vähä-Huituri, Pensaskari ja Selkä-Sarvi muodostavat kompaktin kokonaisuuden. Venetaksilla saaret ehtii kiertämään jopa päiväretkenä.
Meren sävy on täysin sama taivaan kanssa. Silmä ei kerro, mihin meri loppuu ja missä taivas alkaa. Ennen kuin pääsemme Perämeren kansallispuistossa paikkaan, jossa silmien edessä näkyy vain absoluuttinen sinisyys, hypätään kuitenkin veneeseen.
Tätä venetaksia ajaa Pekka Aho. Heti jutun aluksi on hyvä erottaa Pekka Ahot toisistaan: venetaksikuski ja Perämeren kansallispuistossa huoltotöitä tekevä Pekka Aho on eri henkilö kuin tämän jutun kuvat ottanut valokuvaaja Pekka Aho.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut