Oulun entinen kaupunginjohtaja Päivi Laajala välttyi virkarikostuomiolta. Oulun käräjäoikeus hylkäsi Laajalaa vastaan nostetun syytteen virka-aseman väärinkäyttämisestä ex-yhdyskuntajohtaja Matti Matinheikin tapauksessa.
Virka-aseman väärinkäyttäminen edellyttää erityistä tahallisuutta. Jotta Laajala olisi voitu tuomita virkarikoksesta, hänen olisi pitänyt menettelyllään tietoisesti hyödyttää Matinheikkiä. Päätöksellään oikeuslaitos linjasi Laajalan toimineen virkavelvollisuutensa mukaisesti, eikä Laajalan katsottu tarkoituksella suojelleen Matinheikkiä, kun tämän väärinkäytökset paljastuivat.
Käräjäoikeuden tulkinta tarkoittaa, että Laajalan toimi säädösten rajoissa, kun hän antoi Matinheikille vain varoituksen maaliskuussa 2020. Syyttäjän mielestä Laajalan olisi pitänyt viedä Matinheikin väärinkäytökset kaupunginhallituksen käsiteltäväksi tai tehdä niistä rikosilmoitus.
Matti Matinheikki tuomittiin helmikuussa 2026 kolmeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä ja törkeästä petoksesta. Matinheikin katsottiin hankkineen itselleen huomattavaa taloudellista hyötyä, kun hän piti yksityiskäytössään kaupungin omistamaa autoa, pyörää ja parkkipaikkaa keväästä 2018 vajaan kahden vuoden ajan.
Syytteet virkarikoksesta kaupunginjohtajaa vastaan ovat harvinaisia. Päivi Laajalan asemaa oikeuskäsittelyssä vahvisti tilanne, jolloin Laajala sai tietoonsa Matinheikin tekoset ja antoi hänelle varoituksen. Käräjäoikeuden mukaan Laajalalla ei ollut alkuvuodesta 2020 käytettävissä sellaista tietoa, jonka perusteella hän olisi ymmärtänyt Matinheikin toiminnan virkarikokseksi.
Syyttäjä vaati Laajalalle virka-aseman väärinkäyttämisen rinnalla rangaistusta vähintään virkavelvollisuuden rikkomisesta tai kolmanneksi vähintään tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Näistä lievin rikosnimike ei vaadi tahallisuutta, vaan tekijän katsotaan syyllistyneen tuottamukselliseen tekoon huolimattomuuttaan tai varomattomuuttaan. Syyttäjän erikoinen vaatimus vaatia vähintään lievimmistä rikoksista rangaistusta osoittaa, että näyttö tahallisuudesta oli vaikea osoittaa.
Oulun kaupunginjohtoa vastaan nostetuissa virkarikosepäilyissä saatiin nyt yhden tapauksen kohdalla selvyys. Vaikka Päivi Laajalalle ei tullut tuomiota edes lievemmästä syyttäjän vaatimuksesta, hänen ja hänen alaisinaan työskennelleiden virkamiesten voi jälkikäteen arvioida päätyneen virhearvioihin Matinheikin kohdalla.
Oulun kaupungin hallinnosta on jo vuosikausia noussut esiin johtamiseen liittyviä konflikteja, irtisanomissotkuja ja tutkintapyyntöjä. Jatkuvat kriisit johtavat luottamuspulaan, joka heikentää Oulun mainetta.
Ongelmia ei tietenkään pidä lakaista maton alle mainehaittojen pelossa, vaan päin vastoin, kaupunginhallintoon tarvitaan avoimuutta, selkeitä vastuusuhteita ja riippumatonta valvontaa. Jos jotain epäkohtia ilmenee, kriisiviestinnän tulee olla läpinäkyvää, rehellistä ja johdonmukaista.
Oululaisille kuuluu oikeus odottaa Oulun kaupunginhallinnolta, että vaikeuksista otetaan opiksi. Julkishallinnossa täytyy muistaa virkamiesjohdon ja poliittisen johdon vallanjako, johon löytyy selkeät säädökset.