Tilaajille

Ky­syim­me: Kuka hakee tar­tun­ta­tau­ti­päi­vä­ra­haa? – "En näe tässä riskiä ter­vey­den­huol­to­hen­ki­lös­tön osalta"

Terveydenhoitoalalla käytännöt siinä, hakeeko tartuntatautipäivärahaa työntekijä vai työnantaja, vaihtelevat. Kelan tavoiteaika tartuntatautipäivärahan käsittelylle on 21 päivää, joten palkaton vapaa voi aiheuttaa hankalan tilanteen.

Terveydenhuoltoalan työntekijä joutuu usein hakemaan tartuntatautipäivärahaa itse, vaikka työnantajan lompakko kestäisi odotusta paremmin.
Terveydenhuoltoalan työntekijä joutuu usein hakemaan tartuntatautipäivärahaa itse, vaikka työnantajan lompakko kestäisi odotusta paremmin.
Kuva: Anssi Jokiranta
Millainen käytäntö tartuntatautipäivärahan hakemisessa on Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä (PPSHP), vs. henkilöstöjohtaja Annukka Kuusiniemi?

– Meillä on kaksi linjaa: Jos altistuminen on tapahtunut työpaikalla, työnantaja maksaa palkan ja hakee päivärahan Kelalta. Jos altistuminen on tapahtunut vapaa-ajalla, henkilö on palkattomalla vapaalla ja hakee päivärahan itse.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä