Ky­syim­me, kuinka korona vai­kut­ti Oulun ke­sä­mat­kai­luun – "Suomen mit­ta­kaa­val­la Oulu on ko­ti­maan­mat­kai­lun kär­ki­pääs­sä"

Matkailukesä on ollut Oulun seudulla varsin vilkas koronapandemiasta huolimatta. Vaikka ulkomaanmatkailu väheni koronarajoitusten vuoksi, vaikuttaa kotimaanmatkailu kukoistavan.

Nallikarin lomakylä on kutsunut kotimaanmatkailijoita etenkin heinäkuussa. – Pelkästään heinäkuusta meillä rekisteröitiin yhteensä 20 000 yöpymisvuorokautta. Koko alue oli ääriään myöten täynnä, kertoo toimitusjohtaja. Arkistokuva.
Nallikarin lomakylä on kutsunut kotimaanmatkailijoita etenkin heinäkuussa. – Pelkästään heinäkuusta meillä rekisteröitiin yhteensä 20 000 yöpymisvuorokautta. Koko alue oli ääriään myöten täynnä, kertoo toimitusjohtaja. Arkistokuva.
Kuva: Pekka Peura

Koronapandemia on kurittanut matkailualaa erilaisin rajoituksin, jotka ovat kohdistuneet etenkin maiden väliseen matkusteluun. Kotimaanmatkailu on sen sijaan nostanut suosiotaan Suomessa pandemia-aikana.

Miltä kesä näyttää matkailualan näkökulmasta tällä hetkellä Oulun seudulla, BusinessOulun asiakkuuspäällikkö Jyrki Kemppainen?

– Ennakkotietojemme mukaan majoitusmyynti kasvoi Oulun alueella heinäkuussa noin 51 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä