Kym­me­nen mil­joo­nan euron läm­pö­kä­sit­te­ly­lai­tos avat­tiin Raa­hes­sa – "Yhtiö on vielä star­tup"

TMW Raahen lämpöpuun tuotantolaitoksen avajaisia vietettiin torstaina. Yrityksen mukaan laitos on maailman edistyksellisin tuotantolaitos alallaan.

Myyntipäällikkö Reijo Lahtonen esitteli lämpökäsiteltyä puuta.
Myyntipäällikkö Reijo Lahtonen esitteli lämpökäsiteltyä puuta.
Kuva: Vesa Joensuu

Yli kaksi vuotta rakennetun TMW Raahen tuotantolaitos vietti avajaisiaan torstaina. Yhtiö kuvaa sitä maailman edistyksellisimmäksi lämpöpuun tuotantolaitokseksi.

Myyntipäällikkö Reijo Lahtonen perustelee väitettä sillä, että Raahen tuotantolaitos on suunniteltu ja tehty varta vasten puun lämpökäsittelyä varten. Hänen mukaansa yleensä lämpökäsiteltyä puuta tehdään Suomessa ja maailmalla tuotantolaitoksissa, jotka on alun perin rakennettu johonkin muuhun käyttötarkoitukseen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä