Ku­va­tai­dear­vio: Bro­ka­dia, lurexia ja roh­din­pel­la­vaa – Anja Nis­si­sen pieni näyt­te­ly on kuin kur­kis­tus il­ta­pu­ku­suun­nit­te­li­jan työ­huo­nee­seen

Aino Nissisen keramiikkaveistoksia vuodelta 2022: Hyväillen valuva, Empirelinjainen halterneck ja Rohdinpellavasta niskalenkillä.
Aino Nissisen keramiikkaveistoksia vuodelta 2022: Hyväillen valuva, Empirelinjainen halterneck ja Rohdinpellavasta niskalenkillä.
Kuvat

Lurexia – maalauksia ja veistoksia. Anja Nissisen näyttely ARTtilassa Oulussa, Hallituskatu 5, 4.2. saakka.

Kuvataiteilija Anja Nissisen (s. 1949) pieni näyttely on viehättävä kokonaisuus, jonka maalauksilla ja keramiikkaveistoksilla on toisiinsa kiistaton yhteys.

Jokaisessa Nissisen veistoksessa on pelkistetty ja viitteellinen naisenmuotoinen hahmo pitkähelmaisessa puvussa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä