Kun­ta­vaa­lien äänistä on annettu nyt 8,8 pro­sent­tia – Oulun vaa­li­pii­ris­sä ää­nes­tys on ollut vilk­kain­ta Uta­jär­vel­lä

Oulu
Oulun vaalipiirissä ennakkoääniä oli annettu lauantai-iltaan mennessä 31 464, joka tarkoittaa 8,3 prosenttia äänioikeutetuista.
Oulun vaalipiirissä ennakkoääniä oli annettu lauantai-iltaan mennessä 31 464, joka tarkoittaa 8,3 prosenttia äänioikeutetuista.
Kuva: Jussi Leinonen

Kesäkuun kuntavaalien ennakkoäänestys alkoi keskiviikkona. Lauantai-iltaan mennessä äänioikeutetuista 8,8 prosenttia oli käynyt äänestämässä ennakkoon. Yhteensä ääniä on annettu koko maassa 394 619.

Oulun vaalipiirissä ennakkoääniä oli annettu lauantai-iltaan mennessä 31 464, joka tarkoittaa 8,3 prosenttia äänioikeutetuista. Vaalipiirin aktiivisin kunta on ollut Utajärvi, jossa yhteensä 14 prosenttia äänioikeutetuista on käynyt äänestämässä. Kymmenen prosentin raja on päästy ylittämään myös Kärsämäellä (12,6), Pyhännällä (11,8), Puolangalla (10,6), Vaalassa (11,6), Raahessa (10,6) ja Hailuodossa (10,1).

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä