Kunnan 160 000 euron kiin­teis­tö­sel­vi­tys maksoi itsensä heti ta­kai­sin – Löytyi 3 000 tun­te­ma­ton­ta ra­ken­nus­ta, luvassa mittava ve­ro­pot­ti

Pellossa kevään ykköspuheenaihe on ollut viime vuonna valmistunut kiinteistöselvitys. Monelta pihalta löytyi lisää kiinteistöverotettavaa, mutta tietoihin päätyi myös virheitä.

Turtolan kyläyhdistyksen puheenjohtajan Risto Malisen mukaan kunnan kiinteistöselvitys on selvästi ollut kevään ykköspuheenaihe. Hänen pihaltaan "uutena rakennuksena" rekisteriin päätyi kuvan vanha aitta. Malisen mukaan se on purkukunnossa.
Turtolan kyläyhdistyksen puheenjohtajan Risto Malisen mukaan kunnan kiinteistöselvitys on selvästi ollut kevään ykköspuheenaihe. Hänen pihaltaan "uutena rakennuksena" rekisteriin päätyi kuvan vanha aitta. Malisen mukaan se on purkukunnossa.
Kuva: Pekka Aho

Pellon kunnan laajassa kiinteistöselvityksessä löytyi yli 3 000 viranomaisille ennestään tuntematonta rakennusta.

– Pääosin pienehköjä talousrakennuksia, tekninen johtaja Esa Kassinen kertoo.

Kaksi niistä on Turtolan kyläyhdistyksen puheenjohtajan Risto Malisen pihassa. Hänelle rakennusten "löytyminen" tarkoittaa, että niistä pitää jatkossa maksaa kiinteistöveroa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä