Kremlin mukaan Eu­roo­pan ei tar­vit­se osal­lis­tua rau­han­neu­vot­te­lui­hin – Ze­lens­kyi: Ukraina hy­väk­syy USA:n muo­ka­tun rau­han­suun­ni­tel­man pe­ri­aat­teet

Kiova
Venäjä vahvistaa, että Yhdysvaltain Steve Witkoff on tulossa vierailulle Venäjälle.
Venäjä vahvistaa, että Yhdysvaltain Steve Witkoff on tulossa vierailulle Venäjälle.
Kuva: Chandan Khanna / AFP / Lehtikuva

Venäjä katsoo, että Euroopan osallistuminen Ukrainan sodan lopettamiseksi käytäviin neuvotteluihin on tarpeetonta. Asiaa Venäjän valtiollisessa televisiossa kommentoi presidentti Vladimir Putinin ulkopoliittinen neuvonantaja Juri Ushakov.

Hän kuvaili Euroopan sekaantumista neuvotteluihin täysin tarpeettomaksi.

Yhdysvaltain rauhansuunnitelman myötä Euroopassa on herännyt huoli siitä, että Yhdysvallat ja Venäjä päättävät Ukrainan kohtalosta Euroopan yli.

Ukraina ja Yhdysvallat työstivät viikonloppuna Genevessä muokkauksia rauhansuunnitelmaan, mutta viimeisimmän version sisältöä ei ole avattu julkisuuteen.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoi tiistaina uuden suunnitelman olevan hienosäädetty versio aiemmasta, 28 kohdan rauhansuunnitelmasta. Ukraina ja sen liittolaiset kritisoivat aiempaa suunnitelmaa Venäjän kantoja myötäileväksi.

Venäjä kertoi keskiviikkona nähneensä muokatun suunnitelman. Asiaa kommentoineen Ushakovin mukaan suunnitelma vaatii tarkkaa analysointia eikä Venäjä ollut vielä keskustellut siitä kenenkään kanssa.

Ushakov lisäsi, että muokatussa suunnitelmassa on joitain myönteisiä puolia, mutta monet kohdat vaativat vielä neuvotteluja.

Yhdysvaltojen erityislähettilään vierailu vahvistui

Venäjä vahvisti aiemmin keskiviikkona, että Yhdysvaltojen erityislähettiläs Steve Witkoff vierailee maassa ensi viikolla.

Ushakov kertoi Venäjän valtiollisessa televisiossa, että Witkoffin vierailusta on sovittu alustavasti. Ushakovin mukaan Venäjälle saapuu samalla muitakin Trumpin hallinnon edustajia.

Uutistoimisto Bloomberg kertoi jo aikaisemmin Witkoffin ja Ushakovin käymästä puhelinkeskustelusta. Siinä Witkoff ohjeisti Ushakovia, että Putinin olisi kehuttava Trumpia Gazan-rauhansuunnitelmasta.

– Olen samaa mieltä, että hän onnittelee. Hän sanoo, että herra Trump on oikea rauhan mies ja muuta sellaista, Ushakov oli todennut puhelussa.

Witkoffin mukaan Trumpille voisi lisäksi kertoa, että Witkoff ja Ushakov ovat puhuneet vastaavanlaisen suunnitelman kehittämisestä Ukrainan ja Venäjän välille.

– Uskon, Juri, että presidentti (Trump) antaa minulle paljon tilaa ja päätösvaltaa sopimukseen pääsemiseksi, Witkoff oli sanonut puhelun yhteydessä.

Uutistoimisto Reutersin mukaan Ushakov arvosteli puhelinkeskustelun vuotamista julkisuuteen. Ushakovin mukaan kyseessä on tahallinen yritys häiritä rauhanprosessia.

Valkoisen talon viestintäjohtajan Steven Cheungin mukaan Bloombergin uutisoima puhelu vain todisti sen, että Witkoff puhuu sekä Ukrainan että Venäjän viranomaisten kanssa päivittäin saavuttaakseen rauhan. Trump taas kuvaili Witkoffin toimintaa perinteiseksi neuvottelutavaksi.

Zelenskyi: Ukraina hyväksyy periaatteet

Ukraina hyväksyy muokatun Yhdysvaltojen rauhansuunnitelman periaatteet, sanoi Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tiistai-iltana pitämässään videopuheessa.

– Tämän (Genevessä valmistellun) asiakirjan periaatteet voivat kehittyä perusteellisemmiksi sopimuksiksi, Zelenskyi sanoi.

Rauhansuunnitelma voi johtaa syvempiin sopimuksiin, sanoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.
Rauhansuunnitelma voi johtaa syvempiin sopimuksiin, sanoo Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi.
Kuva: Sergei Supinsky / AFP / Lehtikuva

Zelenskyin mukaan paljon riippuu Yhdysvalloista, sillä Venäjä ottaa kaikkein vakavimmin Yhdysvaltojen voiman.

Hän sanoi luottavansa siihen, että Ukrainan aktiivinen yhteistyö Yhdysvaltojen ja presidentti Trumpin kanssa jatkuu.

Trump kirjoitti Truth Social -viestipalvelussaan tiistaina, että alkuperäistä 28-kohtaista suunnitelmaa on muokattu ja vain muutamista kohdista on enää kiistaa.

Sen lisäksi, että Trump kertoi lähettävänsä Witkoffin Moskovaan, hän kertoi Yhdysvaltain maavoimaministerin Dan Driscollin tapaavan ukrainalaisia. Zelenskyin kansliapäällikön Andri Jermakin mukaan Driscollin odotetaan vierailevan Ukrainassa tällä viikolla.

Trump sanoi olevansa itse valmis tapaamaan Putinin ja Zelenskyin vasta sen jälkeen, kun rauhansuunnitelma on saatu aikaan tai se on viimeistelyvaiheessa.

Trump: Aikarajaa ei ole

Yhdysvaltain presidentin Air Force One -virkakoneessa lehdistölle puhunut Trump kommentoi tiistaina Yhdysvaltain aikaa alkuperäistä 28-kohtaista rauhansuunnitelmaluonnosta, jota hän kuvaili alustavaksi konseptiksi.

– Se oli vain kartta. Se ei ollut suunnitelma vaan konsepti, Trump sanoi.

Trump sanoi, että suunnitelmaluonnoksen kohtien määrää olisi neuvottelujen jatkuessa laskettu ainakin 22:een. Muun muassa Financial Times ja Politico kertoivat aiemmin, että Ukraina ja Yhdysvallat olivat työstäneet viikonloppuna uutta, 19-kohtaista rauhansuunnitelmaa.

Trump sanoi tiistaina, että Venäjä olisi myös tehnyt myönnytyksiä neuvotteluissa.

Aiemmin Trump oli vaatinut, että Zelenskyi hyväksyisi alkuperäisen suunnitelman tämän viikon torstaihin mennessä. Tiistaina Trump sanoi kuitenkin lehdistölle, että tällaista aikarajaa ei ole ja takaraja on sodan päättymisessä.

Lähteenä myös uutistoimisto AFP.

Juttu päivitetty kauttaaltaan kello 10.17 ja 14.39.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä