Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Kou­lu­jen di­gi­ta­li­saa­tio – tie­to­tek­nii­kan lisäksi tar­vi­taan myös uusia so­pi­mus­mal­le­ja ja han­kin­ta­ta­po­ja

Viiden kunnan 10.11. julkistama sopimus koulutusalan digitaalisen ekosysteemin luomiseksi on tervetullut uutinen (Kaleva 12.11.). Opetushallitus on oikeassa siinä, että ekosysteemistä toimintaa on tähän saakka ollut alalla vähän.

Mitä seuraavaksi todella tarvitaan? Siitä kuntien kesken on tärkeää saavuttaa yhteisymmärrys. Tuskin on itsetarkoitus rakennella uudelleen niitä ohjelmistoja, joita on kaupallisesti saatavilla, laajasti hyötykäytössä ja jotka on toimiviksi todettu. Eri palvelujen yhteenkokoamiseen ja kertakirjautumiseen on jo nyt ratkaisuja, jotka sujuvoittavat opettajien työpäivää.

Miten digitaalinen kokonaisuus kannattaa toteuttaa? Julkisella sektorilla on vain harvoja rohkaisevia menestystarinoita omista laajoista tietojärjestelmähankkeista, jotka valmistuivat halutussa ajassa, sovitun budjetin puitteissa ja jotka ylipäätään toimivat kuten toivottu.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut