Ko­ro­na­ta­paus­ten määrä nousi Oulussa dra­maat­ti­ses­ti, tar­tun­to­ja jäl­ji­te­tään kii­vaas­ti – "Jos kaikki tar­tun­nat ovat eri läh­teis­tä eivätkä tar­tun­ta­ket­jut tule tie­toom­me, niin silloin huoli kasvaa"

Oulun kaupungin terveysjohtaja Jorma Mäkitalo ei vielä keskiviikkoiltapäivänä osannut antaa tarkempia tietoja korkeasta tapausmäärästä.

Koronatapausten määrä nousi Oulussa dramaattisesti keskiviikkona.
Koronatapausten määrä nousi Oulussa dramaattisesti keskiviikkona.
Kuva: Vesa Joensuu

Oulussa kohahti keskiviikkona, kun Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tiedotti kaupungissa ilmenneestä 15 uudesta koronavirustartunnasta. Viime päivien alhaisiin tapausmääriin nähden kyseessä on huomattavan korkea luku.

Oulun kaupungin terveysjohtaja Jorma Mäkitalo ei vielä keskiviikkoiltapäivänä osannut antaa tarkempia tietoja korkeasta tapausmäärästä.

– Tartunnat vahvistettiin tiistai-iltana sekä tiistain ja keskiviikon välisen yön aikana. Tällä hetkellä kontaktoimme tartunnan saaneita ja kartoitamme altistuneita.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä