Kon­sert­tiar­vio: Oulu Sin­fo­nia ja Kes­ki-Poh­jan­maan Ka­ma­ri­or­kes­te­ri yh­dis­ti­vät voi­man­sa Mah­le­rin jär­kä­le­mäi­ses­sä sin­fo­nias­sa

Johannes Gustavsson toimi kapellimestarina Oulu Sinfonian ja Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin Mahler V -konsertissa.
Johannes Gustavsson toimi kapellimestarina Oulu Sinfonian ja Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin Mahler V -konsertissa.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen / arkisto
Konsertti

Mahler V. Oulu Sinfonia ja Keski-Pohjanmaan Kamariorkesteri. Kapellimestari Johannes Gustavsson. Oulussa Madetojan salissa 10.10.

Oulu Sinfonian tämän viikon konsertissa kuultiin näillä leveysasteilla harvinaista herkkua, sillä ohjelmassa oli Gustav Mahlerin Sinfonia nro 5 (1904).

Mahlerin sinfonioissa tarvitaan yleensä normaalia sinfoniaorkesteria selvästi suurempaa soittajistoa, ja tätä konserttia varten Oulu Sinfonia oli yhdistänyt voimansa Keski-Pohjanmaan kamariorkesterin kanssa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä