Kon­sert­tiar­vio: Lit­to­ri­na Sa­xop­ho­ne Quar­te­tin jazzin val­ta­vir­ras­ta poik­kea­va esitys ei olisi sopinut aloit­te­li­joil­le, mutta avoimin mielin ja la­veas­ti kuun­te­le­val­le sitäkin pa­rem­min

Maria Faust (Viro), Mikko Innanen (Suomi), Fredrik Ljungkvist (Ruotsi) ja Liudas Mockunas (Liettua) muodostavat improvisoivista saksofonisteista koostuvan kollektiivin.
Maria Faust (Viro), Mikko Innanen (Suomi), Fredrik Ljungkvist (Ruotsi) ja Liudas Mockunas (Liettua) muodostavat improvisoivista saksofonisteista koostuvan kollektiivin.
Kuva: Maarit Kytöharju
Konsertti

Oulun musiikkijuhlat. Littorina Saxophone Quartetin konsertti Kulttuurilaboratoriossa 16.3.

Littorina Saxophone Quartetin jäsenet ovat kotoisin neljästä maasta: Mikko Innanen Suomesta, Maria Faust Virosta, Fredrik Ljungkvist Ruotsista ja Liudas Mockunas Liettuasta.

Heidän improvisoiva kollektiivinsa on nimetty Itämeren"edeltäjän" mukaan. Tuhansia vuosia sitten Litorinameren alue oli nykyistä Itämerta laajempi ja sen vesi suolaisempaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä