Kir­ja-ar­vio: Tarina orjaksi jou­tu­vas­ta pojasta näyt­tää, miten ar­ki­päi­väis­tä epä­oi­keu­den­mu­kai­suus voi olla sel­lai­seen syn­ty­neel­le

Nobel-palkitun Abdulrazak Gurnahin Paratiisi on kertomus 12-vuotiaana orjaksi annetusta Yusufista Saksan kolonisoimassa Itä-Afrikassa.

Abdulrazak Gurnah on englannin kielen ja postkolonialistisen kirjallisuuden emeritusprofessori. Hän jätti entisen kotiseutunsa, nykyisen Tansanian Sansibarin, aikoinaan poliittisena pakolaisena.
Abdulrazak Gurnah on englannin kielen ja postkolonialistisen kirjallisuuden emeritusprofessori. Hän jätti entisen kotiseutunsa, nykyisen Tansanian Sansibarin, aikoinaan poliittisena pakolaisena.
Kuva: Markko Taina

Abdulrazak Gurnah kirjoittaa orjuudesta ja kolonialismista ilman Eurooppa-keskeisyyttä mutta toisaalta myös ilman yksiselitteistä uhrinäkökulmaa. Siinä tuntuu olevan vuonna 2021 kirjallisuuden Nobelilla palkitun Gurnahin menestysresepti ainakin suomennettujen romaaniensa suhteen.

Ennen nyt käännettyä, alun perin vuonna 1994 ilmestynyttä Paratiisia häneltä on suomennettu vain vuonna 2020 englanniksi ilmestynyt Loppuelämät (2022).

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä