KHO piti voi­mas­sa ret­kei­ly­aluei­den met­säs­tys­ra­joi­tuk­set – toteaa sa­mal­la, että saa­me­lais­kult­tuu­ri on huo­mioi­ta­va met­säs­tys­tä kos­ke­vis­sa pää­tök­sis­sä

Korkein hallinto-oikeus (KHO) on vahvistanut tietyille Lapin ulkoilualueille asetetut metsästysrajoitukset.

Kyse on Lapin aluehallintoviraston vuonna 2022 tekemästä päätöksestä, jossa rajoitettiin ampuma-aseilla metsästystä eräillä suosituimmilla ulkoilualueilla.

Päätös koski muun muassa Inarin retkeilyaluetta, Saariselän matkailukeskuksen lähistöä sekä Urho Kekkosen kansallispuiston retkeilyreittejä.

KHO piti rajoituspäätöksiä tarpeellisena yleisen turvallisuuden vuoksi.

Samalla se kuitenkin totesi, että metsästys kuuluu perustuslaissa mainittuihin saamelaisten kulttuurisiin oikeuksiin ja että asia on huomioitava metsästystä koskevassa päätöksenteossa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä