Tilaajille

Kesällä Oulun lii­ken­tee­seen tullut bus­si­jät­ti Nobina aloit­taa muu­tos­neu­vot­te­lut – säh­kö­bus­sien ope­roin­nin mo­ni­mut­kai­suus syönyt kan­nat­ta­vuut­ta

Muutokset ja vähennykset koskevat lähinnä keskijohdon tehtäviä. Toimitusjohtajan mukaan Oulussa toimintaa on tarve jopa vahvistaa. Neuvottelujen piirissä on noin 30 henkeä koko maassa.

Nobinan kiinalaisvalmisteinen BYD-sähköbussi latauksessa Oulun Ruskossa.
Nobinan kiinalaisvalmisteinen BYD-sähköbussi latauksessa Oulun Ruskossa.
Kuva: Mikko Halvari

Oulussa, pääkaupunkiseudulla ja Turussa linja-autoliikennettä ajava Nobina Oy aloittaa muutosneuvottelut. Yhtiö aloitti Oulussa kesäkuun alussa.

Muutosneuvottelut käydään tuotannollisin ja taloudellisin perustein. Nobinan mukaan kannattavuus on selvästi heikentynyt sähköbussiliikenteen aloittamisen myötä.

Neuvottelut eivät koske kuljettajia ja asentajia, vaan muutoksia ja toiminnan tehostamista haetaan keskijohdon tehtäviä järjestelemällä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä