Ken­raa­li­kun­nas­sa tänä vuonna vain yksi ylennys – Katso tästä kaikki Poh­jois-Suo­men ja muun maan ylen­nyk­set

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ylentänyt itsenäisyyspäivänä ison määrän henkilöitä. Listasimme kaikki ylennetyt. Mukana on suuri joukko pohjoissuomalaisia henkilöitä.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta 2023 ylentänyt lippueamiraali Tuomas Antero Tiilikaisen kontra-amiraaliksi.

Tiilikainen on määrätty Merivoimien komentajaksi 1. tammikuuta  2024 lukien.

Tiilikainen toimii tällä hetkellä Pääesikunnan komentopäällikkönä.

Tiillikainen on tämän vuoden ainoa kenraalikunnan ylennetty.

Aikaisemmin hän on palvellut muun muassa Merivoimien esikuntapäällikkönä, Merisotakoulun johtajana sekä osastopäällikkönä Merivoimien esikunnassa.

Listasimme tähän juttuun myös kaikki muut itsenäisyyspäivän ylennetyt. Mukana on suuri joukko pohjoissuomalaisia henkilöitä.

Everstiksi:

Tomi Böhm (Ilmavoimien esikunta), Tuukka Elonheimo (Ilmavoimien esikunta), Aki-Mauri Huhtinen (Maanpuolustuskorkeakoulu), Niko  Hölttä (Pääesikunta), Matti Sopanen (Järjestelmäkeskus), Jussi Viinamäki (Pääesikunta).

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä