Paula Korva ja Janea näyttelevä Iina Kuustonen kertoivat yhteistyöstään Kenraaliharjoitus-elokuvan kutsuvierasnäytöksessä.
Kuva: Henni Hyvarinen
Kun elokuvahistorioitsija Peter von Bagh kyseli uusilta elokuvaopiskelijoilta, mikä teos oli tehnyt suurimman vaikutuksen keneenkin, Kemijärveltä kotoisin oleva Paula Korva kuunteli keskustelua pelonsekaisin tuntein.
Korva oli kyllä nuorempana kolunnut paikallisen videovuokraamon valikoimaa, mutta mikään varsinainen cinefiili hän ei ollut koskaan ollut.
– Muut vuosikurssin opiskelijat sanoivat Seitsemää samuraita ja muita mustavalkoklassikoita, ja minulla pyöri mielessä vain jotain Hollywood-leffoja.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut