Kas­tel­liin tulossa uusi lii­ke­kes­kus vanhan aikansa eläneen ja kär­si­neen nä­köi­sen tilalle

Kokonaan uusi ostoskeskus voi valmistua parhaimmassa tapauksessa jo vuoden päästä, todennäköisesti kuitenkin vuonna 2024. Paikka muuttuu lähemmäksi Kajaanintietä. Vanhan ostoskeskuksen paikalle rakennetaan uusi, iso asuinkortteli, johon menee useampia vuosia.

Kastelliin rakennetaan kokonaan uusi ostoskeskus hieman eri paikkaan kuin nykyinen. Viereen rakennetaan osin entisen ostoskeskuksen paikalle suurehko kerrostalokortteli, johon tulee kolmi- ja nelikerroksisia asuinkerrostaloja.

Uuden ostoskeskuksen uusi paikka on hieman lähempänä Kajaanintietä tontin eteläkärjessä kuin nykyinen liikekortteli. Vanha liikekeskus puretaan mutta sillä tavalla, että se on toiminnassa siihen asti kunnes uusi valmistuu. Näin ostoskeskuksen toiminta ei katkea, ja siellä toimivat yritykset, kuten päivittäistavarakauppa ja pizzeria, voivat siirtyä uuteen liikekeskukseen niin sanotusti lennosta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä