Kaksi hen­ki­lö­au­toa suistui tieltä – Poh­jan­tiel­lä ulosajo liit­ty­mäs­sä, Vaa­las­sa kul­jet­ta­ja väisti eläintä

Tieliikennekeskus Fintraffic tiedotti kahdesta liikenneonnettomuudesta klo 18 jälkeen sunnuntaina.

Pohjantiellä Kaakkurin liittymässä henkilöauto oli suistunut rampista ulos ja törmännyt puuhun. Päivystävä palomestari Antti-Juhani Ervasti kertoo, että ajoneuvon vauhti oli hiljainen, eikä tilanteessa tapahtunut henkilövahinkoja. Autossa oli yksi henkilö.

Tilanteesta aiheutui liikennehaittaa Oulun suuntaan noin puoli tuntia.

Tiellä 22 Vaalassa Ahmaskosken ja Utajärvi–Partalan välisellä tieosuudella väistettyään eläintä. Autossa oli kolme henkilöä, jotka pääsivät autosta omin avuin ulos.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä