Tilaajille

Kaikki odot­ti­vat korkeaa työt­tö­myyt­tä ja vakavaa työ­voi­ma­pu­laa – Uk­rai­nan työ­mark­ki­noi­den sitkeys on eri­tyis­laa­tuis­ta

Joustavuus, etätyö ja kansainvälinen taloudellinen tuki ovat vaimentaneet sodan taloudellisia vaikutuksia.

HENRY NICHOLLS / AFP / Lehtikuva
HENRY NICHOLLS / AFP / Lehtikuva
Financial Times

Financial Times on kansainvälinen talousmedia. Julkaisemme lehden juttuja suomennettuina.

Mitä tapahtuu taloudelle, kun neljännes työvoimasta joutuu lähtemään joko sotilaiksi tai pakolaisiksi? Jos tämä kysymys olisi esitetty minulle viisi vuotta sitten, olisin sanonut, että se olisi taloudellinen katastrofi eikä kukaan pystyisi keräämään työmarkkinadataa sellaisessa tilanteessa.

Ukraina, joka on nyt jo viidettä vuotta Venäjän täysimittaisen hyökkäyksen kohteena, on kuitenkin osoittanut oletukseni vääriksi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä