"Jo­kai­nen kuu­kau­si on sel­viy­ty­mis­tä" – Vä­hä­va­rais­ten jou­lu­juh­la Oulussa keräsi pai­kal­le satoja lap­si­per­hei­tä

Oululainen hyväntekeväisyystapahtuma jakoi jouluruokaa ja kokosi vähävaraiset lapsiperheet yhteisölliseen joulujuhlaan Vuolle-talolle.

Tiia Kaaresto on saapui joulujuhlaan lastensa Tyynen, Nyytin, Noomin (edessä vas.) ja Piituksen kanssa. Lapset ilahtuivat etenkin tapahtumassa vierailleesta joulupukista.
Tiia Kaaresto on saapui joulujuhlaan lastensa Tyynen, Nyytin, Noomin (edessä vas.) ja Piituksen kanssa. Lapset ilahtuivat etenkin tapahtumassa vierailleesta joulupukista.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Pienimpiä ujostuttaa, sillä ovella on vastassa joulupukki. Vielä ehtisi toivoa ja ottaa karkinkin. Toisaalla joulupuuro tekee kauppansa. Sitä tullaan hakemaan lisääkin, sillä joillekin se on päivän ainoa lämmin ruoka.

Vuolle-talossa Heinäpäässä on lauantaina puolilta päivin alkamassa vähävaraisten joulujuhla oululaisille lapsiperheille. Ohjelmassa on musiikkia ja yhdessäoloa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä