Vaaditaan siirtämään Mannerheimin patsasta, halutaan poistaa näkösältä monia muita historian muistomerkkejä. Saksassa suunnitellaan lakia, jossa poliisia vaaditaan todistamaan etteivät toimi rasistisesti.
Donald Trump on saanut postia EU:n johdolta, unioni puuttuu Yhdysvaltojen sisäisiin asioihin moittimalla presidenttiä autoja ja kauppoja polttelevien mielenosoittajien uhkailusta.
Kaikki tämä ja paljon muita vaatimuksia tasa-arvon, rasisminvastaisuuden, suvaitsevaisuuden ja Black lives matter -kampanjan nimissä.
Kun myös Facebook ja Twitter ovat ryhtyneet sulkemaan, sensuroimaan ja poistamaan sopimattomiksi ja rasistisiksi katsomiaan sivuja, ollaan tilanteessa, jossa täytyy kysyä mihin jäi sananvapaus ja mielipiteenvapaus?
Eikö asioista saa edes keskustella? Eikö edes pientä kritiikkiä näitä vaatimuksia tai mielenosoittajia vastaan saa esittää? Eikö edes historian nimissä? Ei historia muutu sillä, että kaadetaan patsaat ja ummistetaan silmät tosiasioilta.