JHL ja Kun­ta­työ­nan­ta­jat: Jos ko­ro­na­ro­ko­tuk­ses­sa on käytävä kesken työ­päi­vän, se on pal­kal­lis­ta työ­ai­kaa

Oulun kaupungin hyvinvointipalveluista kerrottiin aiemmin Kalevalle, että rokotuskäyntiä ei lueta työajaksi.

Työntekijällä on tartuntatautilain mukaan oikeus käydä vapaaehtoisessa rokotuksessa työajalla, jos se ei vaikeudetta onnistu muulloin. Lain kirjauksessa ei kuitenkaan oteta kantaa palkallisuuteen.
Työntekijällä on tartuntatautilain mukaan oikeus käydä vapaaehtoisessa rokotuksessa työajalla, jos se ei vaikeudetta onnistu muulloin. Lain kirjauksessa ei kuitenkaan oteta kantaa palkallisuuteen.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Ammattiliitto JHL ja työnantajajärjestö KT Kuntatyönantajat katsovat, että mikäli työntekijä joutuu käymään koronarokotuksessa kesken työpäivän, rokotuskäynti matkoineen on palkallista työaikaa.

Oulun kaupunki on linjannut, että henkilöstön tulee käydä rokotuksessa omalla ajallaan ja kustannuksellaan. Hyvinvointipalveluista kerrottiin Kalevalle, että jos rokotus ei järjesty muulloin, se voidaan hoitaa myös työpäivän aikana, mutta työajaksi sitä ei lueta.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä