IS: Pe­rus­suo­ma­lais­ten ou­lu­lai­set Ville Vä­hä­mä­ki ja Jenna Simula edus­kun­nan tak­si­ku­lu­jen kär­ki­pääs­sä – Simula vastaa: "Taksi on pa­kol­li­nen"

Maakuntaedustajilla taksimatkat ovat hintavampia, mikä on taksiedun asianmukaista käyttöä, toteaa eduskunnan hallintojohtaja Pertti Rauhio.

Oululaisen kansanedustajan Jenna Simulan (ps.) taksimatkat maksoivat kolmanneksi eniten huhti-heinäkuussa.
Oululaisen kansanedustajan Jenna Simulan (ps.) taksimatkat maksoivat kolmanneksi eniten huhti-heinäkuussa.
Kuva: Matti Matikainen

Perussuomalaisten oululaiset kansanedustajat Ville Vähämäki ja Jenna Simula käyttivät Ilta-Sanomien tuoreen selvityksen mukaan toiseksi ja kolmanneksi eniten eduskunnan kustantamia taksimatkoja.

Vähämäen matkat tämän vuoden huhtikuusta heinäkuuhun maksoivat eduskunnalle 1842,60 euroa ja Simulan 1764,14 euroa. Vähämäki teki taksimatkoja seitsemänneksi eniten, 44 kappaletta ja Simula kahdeksanneksi eniten, 35 kappaletta.

Kansanedustaja Joakim Strand (r.)

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä