Syyskuussa Ritaharjun monitoimitalossa esitettävän Jumppatytöt -esityksen kaksi ensimmäistä näytöstä myi loppuun muutamassa päivässä. Suosion myötä esitykselle järjestetään kaksi lisänäytöstä.
Jumppatytöt on esitys joukkuevoimistelusta. Se pohjautuu nykyisten näyttelijöiden ja entisten voimistelijoiden Katariina Havukaisen, Ella Lahdenmäen ja Inkeri Hyvösen henkilökohtaisiin kokemuksiin joukkuevoimistelun parissa.
Valveen kaupunginosakulttuuri tuo toivotun Teatteri Takomon Jumppatytöt -esityksen syyskuussa Oulun Ritaharjun monitoimitalolle. Aiemmin myyntiin tulleet kaksi näytöstä myivät nopeasti loppuun, ja moni halukas jäi ilman lippua.
– Ajattelimme, että Jumppatytöt varmasti herättää kiinnostusta, mutta alueellinen suosio yllätti silti. En ole aiemmin saanut näin monta yhteydenottoa siitä, koska liput tulevat myyntiin, onko lippuja vielä jäljellä tai tulisiko mahdollisesti lisänäytöksiä, Valveen kaupunginosakulttuurin vastaava tuottaja Iida Salonen kertoo tiedotteessa.
Jumppatytöt-esitys sai viime viikolla Tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon, joka on Suomen korkein kunnianosoitus ansiokkaasta tiedonjulkistamisesta.
Jumppatytöt oli yksi kahdeksasta tänä vuonna palkitusta tahosta. Teos sai erityiskiitosta sen tavasta avata ansiokkaasti joukkuevoimistelun taustoja useista eri näkökulmista.