Tilaajille

Huu­me­kus­ki ai­heut­ti vakavan kolarin Oulussa – tuo­mit­tiin 53 000 euron kor­vauk­siin

Punaisia päin ajanut mies oli huumausaineiden vaikutuksen alaisena ja ajoi ilman voimassa olevaa ajokorttia. Käräjäoikeus piti tekoa erityisen moitittavana eikä suostunut sovittelemaan korvauksia miehen heikosta taloudellisesta tilanteesta huolimatta.

Huumausaineiden vaikutuksen alaisena liikenneonnettomuuden aiheuttanut vuonna 1997 syntynyt mies tuomittiin mittaviin korvauksiin Oulun käräjäoikeudessa.

Tapahtumat saivat alkunsa 3. syyskuuta 2024, jolloin mies otti luvatta auton haltuunsa ja lähti ajamaan veressään alpratsolaamia, amfetamiinia ja diatsepaamia.

Voimassa olevaa ajokorttiakaan miehellä ei ajon alkaessa ollut.

Miehen matka päättyi Professorintien ja Kajaanintien risteykseen, jossa hän ajoi päin punaisia ja törmäsi risteysalueella toiseen henkilöautoon.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Kaleva Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat, podcastit, videot ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi