Hiih­to­la­tu sot­ket­tiin tuh­kal­la kesken kuu­mim­man hiih­to­se­son­gin – Py­hä­tun­tu­ril­la tehty il­ki­val­ta ai­heut­ti li­sä­töi­tä huol­lol­le ja il­moi­tuk­sen po­lii­sil­le

Pikimusta kiinteä tuhka sulattaa aurinkoisena päivänä ladun nopeasti. Pyhä-Luoston Vesi tekee kunnostustöitä torstai-iltana, joten latu on kunnossa perjantaina aamusta.
Pikimusta kiinteä tuhka sulattaa aurinkoisena päivänä ladun nopeasti. Pyhä-Luoston Vesi tekee kunnostustöitä torstai-iltana, joten latu on kunnossa perjantaina aamusta.
Kuva: Katja Palmqvist

Pyhätunturin Kiimasselässä koeteltiin hiihtäjien hermoja kiirastorstaiaamuna, sillä ladulle oli levitetty useita senttejä tuhkaa.

– Ollut ahkera henkilö, ei täällä tällaista ennen ole sattunut, ihmettelevät Viron Pärnusta pääsiäiseksi tunturiin saapuneet Kaisa ja Kim Gran.

Reittien huollosta vastaavan Pyhä-Luoston Vesi oy:n toimitusjohtaja Petri Alanne ei usko, että kyseessä olisi vahinko.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä