Tilaajille

Hie­ta­saa­ren yli 300-paik­kai­sel­la py­sä­köin­ti­ta­lol­la on kou­ral­li­nen va­ki­tui­sia asiak­kai­ta

Oulun Hartaanselänrannan asuntomessualueelle rakennettu yli 300-paikkainen pysäköintitalo seisoo lähes tyhjillään, kun suunnitellut kerrostalot jäivät rakentamatta.

Pysäköintitalo on tällä hetkellä käytännössä tyhjillään.
Pysäköintitalo on tällä hetkellä käytännössä tyhjillään.
Kuva: Pekka Peura

Oulun kaupungin toiveissa oli, että asuntomessualue olisi ollut kerrostalopainotteinen. Viime vuoden messuilla kerrostaloja ei kuitenkaan ollut lainkaan. Toiveesta muistuttaa yksinäinen tyhjillään oleva parkkitalo Vaakunarannassa.

Oulun Pysäköinnin rakennuttama parkkitalo valmistui toukokuussa, ja se oli yksi ensimmäisistä asuntomessujen valmiista kohteista.

Viisikerroksinen parkkitalo seisoo rakentamattomien kerrostalotonttien ympäröimänä Hartaanselänrannan asuinalueella. Parkkitalon ulkomuotoa ja sijaintia on kritisoitu.

– En tiedä, onko pysäköintitalo ruma vai tyhjät tontit ympärillä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Kaleva Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä