Ha­ke­mus­tul­va sai py­hä­jär­vi­sen yri­tyk­sen luo­pu­maan työ­paik­ka­il­moi­tuk­sis­ta – "Emme uskalla laittaa paik­ko­ja auki"

Myös kunnissa työhakemusten käsittely viivästyy, kun työttömät hakevat paikkoja hakuvelvoitteen täyttämiseksi.

Pyhäjärvisen Arjen Avuxi Oy:n piti muuttaa rekrytointitapojaan, koska työhakemuksia tuli niin paljon, kertoo yrittäjä ja toimitusjohtaja Maarit Halonen.
Pyhäjärvisen Arjen Avuxi Oy:n piti muuttaa rekrytointitapojaan, koska työhakemuksia tuli niin paljon, kertoo yrittäjä ja toimitusjohtaja Maarit Halonen.
Kuva: Jari Niemi/Arkisto

Työttömille asetettu velvollisuus hakea neljää työpaikkaa kuukaudessa ja siitä koituva hakemusten tulva on saanut pyhäjärvisen Arjen Avuxi Oy:n muuttamaan käytäntöjään rekrytoinnissa, kertoo yrittäjä ja toimitusjohtaja Maarit Halonen.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Kaleva Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä