Hai­luo­don kiin­teän yh­tey­den työ­maal­le avataan jälleen aukot ve­neil­le

Huikun työsilta huhtikuussa 2025.
Huikun työsilta huhtikuussa 2025.
Kuva: Väylävirasto

Hailuodon kiinteän yhteyden työmaan läpi pääsee toukokuun alusta alkaen jälleen veneellä. Työmaan kumpaankin päähän avataan veneilyaukot, kerrotaan Väyläviraston tiedotteessa.

Hailuodon puoleisessa päässä veneilyaukko avataan Huikun työsiltaan meriväylän kohdalle.

– Aukon leveys on 20 metriä ja korkeus töiden aikana vähintään 15,5 metriä, projektipäällikkö Terhi Honkarinta kertoo.

Loppukesästä aukko joudutaan sulkemaan hetkeksi sillan teräsrakenteiden työntöasennuksen vuoksi. Väylävirasto tiedottaa aukon sulkemisesta erikseen.

Rakenteilla olevan Riutun sillan viereen avataan pienveneille aukko louhepenkereeseen.

Aukko tulee noin puolentoista kilometrin päähän Riutunkarin rannassa. Paikka on sama, jossa  veneilyväylä oli viime kesänä.

Riutun sillan kupeessa aukon leveys on viisi metriä ja korkeus kaksi ja puoli metriä keskivedestä. Aukko merkitään merkeillä ja valoilla.

Honkarinta kertoo, että Riutun silta valmistuu kesän aikana työmaaliikenteen käyttöön. Sen jälkeen aloitetaan väliaikaisen penkereen purkaminen. Riutun sillan alapuoli on kuitenkin vielä kesän ajan työmaa-aluetta.

– Veneilijöiden tulee käyttää louhepenkereessä olevaa vesiliikenteen aukkoa vielä loppukesälläkin. Tiedotamme erikseen, kun Riutun sillan alapuolinen alue on veneilijöiden käytettävissä.

Riutun sillan alikulkukorkeus on keskiaukon kohdalla viisi metriä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä