Hai­luo­don jää­tiel­lä me­neh­ty­nyt pe­las­ta­ja oli tyr­nä­vä­läi­nen per­heen­isä – Tapaus ää­rim­mäi­sen har­vi­nai­nen: vas­taa­vaa ei ole ta­pah­tu­nut Suo­mes­sa koko 2000-lu­vul­la

Suruliputus Raksilassa. Liput ovat puoli tangossa ympäri maata paloasemien yhteydessä.
Suruliputus Raksilassa. Liput ovat puoli tangossa ympäri maata paloasemien yhteydessä.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Hailuodon jäätiellä sattuneen onnettomuuden yhteydessä menehtyi tiistaina pelastustöissä ollut pelastaja. Hän joutui veden varaan ja kuoli.

Tyrnävän kunta kertoo, että menehtynyt henkilö oli tyrnäväläinen perheenisä.

Hälytystehtävä tuli, kun työtehtävissä ollut tamppauskone vajosi osittain jään läpi. Koneen kuljettaja pelastui.

Suomen pelastusalan keskusjärjestön (SPEK) palokuntajohtaja Petri Jaatinen kertoo, että tapaus on koskettanut koko alaa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä