Ruotsin Malmössä euroviisuareenan edustalle kokoontui lauantai-iltana noin sata palestiinalaisia tukevaa mielenosoittajaa, kun yleisöä päästettiin sisään areenalle, kertoi ruotsalainen uutistoimisto TT.
Poliisi poisti paikalta useita mielenosoittajia. TT:n mukaan ilmastoaktivistina tunnettu Greta Thunberg oli yksi niistä mielenosoittajista, jotka poistettiin areenan ulkopuolelta. Thunberg oli paikalla myös torstaisessa mielenosoituksessa.
– Välillä on ollut niin paljon väkeä, että poliisit ovat käyttäneet pippurisumutetta, sanoi poliisin edustaja Rickard Lundqvist TT:lle.
Lundqvistin mukaan muualla kaupungissa oli ollut rauhallista.
STT:n paikalla olleen kuvaajan mukaan noin tuntia ennen finaalia noin 30–40 ihmistä osoitti mieltään palestiinalaisten puolesta areenan edustalla.
Paikalla olleiden poliisien mukaan mielenosoittajia siirrettiin läheiseen puistoon, missä heillä oli poliisin lupa järjestää mielenosoitus.
Päivän protestissa tuhansia ihmisiä
Tuhansia ihmisiä osallistui jo lauantaina päivällä mielenosoitukseen, jossa vastustettiin Israelin osallistumista Euroviisuihin.
Mielenosoituksen järjestäjät olivat toivoneet tapahtumaan noin 20 000:ta osallistujaa. Poliisi arvioi puoli kuuden aikaan paikallista aikaa, että paikalla oli noin 6 000–8 000 ihmistä.
– Se tuntuu ihan väärältä. Se on puolet siitä, mitä minä uskon, mielenosoituksen järjestäjiin kuuluva Per-Olof Karlsson kommentoi Ruotsin yleisradioyhtiö SVT:lle poliisin arviota osallistujamäärästä.
Stoppa Israel -verkoston edustajan Nabil Abdulmajidin mukaan mielenosoittajat olivat kuitenkin tyytyväisiä päivään ja poliisin reaktioon.
– Se (mielenosoitus) meni hyvin sujuvasti. Pystyimme ilmaisemaan näkemyksemme ilman ongelmia. Teimme sen estääksemme Israelia osallistumasta Euroviisuihin. Se ei onnistunut, Abdulmajid sanoi.
"Gazan lapset ovat meidän lapsiamme"
Malmön Stortorgetilta liikkeelle lähteneessä mielenosoituksessa ihmiset kantoivat Palestiinan lippuja ja monella oli keffiyeh-huivi eli niin sanottu palestiinalaishuivi. Jotkut kantoivat kylttejä, joissa luki "Gazan lapset ovat meidän lapsiamme".
Myös poliisin mukaan mielenosoitus sujui rauhallisesti.
– Ilmapiiri on ollut hyvä. Hyvin rauhallinen. Järjestäjä on tehnyt hyvää työtä, sanoi poliisin edustaja Daniel Mårtensson.
Myös torstaina järjestettiin palestiinalaisia tukeva mielenosoitus. Tuolloin paikalla oli noin 10 000–12 000 ihmistä. Malmössä järjestettiin torstaina myös Israelin Euroviisuihin osallistumista tukeva mielenosoitus.
Toisin kuin torstain mielenosoitus, lauantain tapahtuma ei pääty musiikkiin ja esityksiin.