Esperi Care suun­nit­te­lee kahta pal­ve­lu­ko­tia Ouluun, Nuot­ta­saa­reen ja Hiuk­ka­vaa­raan

Oulun yhdyskuntalautakunta hyväksyi tiistaina hankkeiden tonttivaraukset.

Esperi Care suunnittelee Ouluun kahtakin hanketta, ikäihmisten asumisyksikön rakentamista Hiukkavaaraan ja kehitysvammaisten tehostetun palveluasumisen yksikköä Nuottasaareen.

– Oulu on kasvava kaupunkiseutu. Uskomme, että Esperin palveluille olisi pitkäaikaista tarvetta alueella. Varattujen tonttien sijainti on erinomainen, sanoo Esperi Caren kiinteistöjohtaja Tomi Rosqvist.

Hankkeiden aikataulusta hän ei osaa vielä sanoa. Yhtiö odottaa, että tonttivaraukset Oulun kaupungilta vahvistuvat. Sen jälkeen hankkeiden suunnittelua aletaan viedä eteenpäin.

Oulun yhdyskuntalautakunta varasi tiistaina Esperi Carelle Nuottasaaresta Pikku-Iikan kadulta tontin 26-paikkaiselle kehitysvammaisten tehostetun asumisen palveluyksikölle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä