Esitys Oulun sul­jet­ta­vis­ta kou­luis­ta julki ensi vii­kol­la – Vi­ran­hal­ti­joi­den suun­ni­tel­ma esi­tel­tiin jo val­tuus­tol­le

Kaupunginvaltuusto tekee kiperästä kouluverkkoasiasta päätökset näillä näkymin kesäkuussa. Julkiselle keskustelulle ja lisäselvityksille jää kuukausia aikaa.

Oululaiset saavat kuulla viranhaltijoiden esityksen palveluverkon uudistamisesta ensi viikon keskiviikkona, Oulun sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä kertoo.
Oululaiset saavat kuulla viranhaltijoiden esityksen palveluverkon uudistamisesta ensi viikon keskiviikkona, Oulun sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä kertoo.
Kuva: Maiju Pohjanheimo / arkisto

Oululaiset saavat ensi viikolla kuulla, mitä kouluja kaupungissa suunnitellaan lakkautettavaksi. Viranhaltijoiden esitys kaupungin palveluverkon uudistamisesta julkistetaan 21. tammikuuta.

Oulun kaupunginvaltuusto pääsi jo maanantaina tutustumaan viranhaltijoiden esitykseen suljetussa valtuustoseminaarissa.

Kouluverkon tiivistäminen on kuluvan valtuustokauden suurimpia poliittisia kysymyksiä Oulussa.

– Nyt aikataulu on meille selvä, ja kevätkausi käydään keskustelua siitä, miten uudistus viedään läpi ja missä muodossa, kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Sebastian Stenfors sanoo.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä