Ener­gia­te­hok­kuus­vaa­ti­muk­set koh­dis­tu­vat etenkin iäk­käi­siin ih­mi­siin – "EU:n esi­tyk­sen takia ei pidä sortua kaup­pa­mies­ten pu­hei­siin"

Jukka Aula on avannut talon yläpohjaan vievän luukun. Alkuperäisen pulpettikaton päälle on rakennettu harjakatto. Sen alle on jäänyt alle puoli metriä tilaa.

– Tuonne olisi mahdoton laittaa mitään lisäeristettä, jos sellaiseen pitäisi ryhtyä.

Aulan ei onneksi tarvitse, sillä vuonna 1973 rakennettu omakotitalo on jo toiseksi parhaassa energiatehokkuusluokassa B.

Ennen remontteja talo oli luokassa E.

– Suurin yksittäinen tekijä, joka nosti talon parempaan luokkaan, on maalämmön asentaminen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä